Kako izgleda tipičan dan kao Chef de Partie u restoranu Weisses Rössli?
Svaki se dan čini tako ispunjenim! Moj dan počinje u 9:00 sati ujutro. Radim s pripravnikom, pa zajedno prolazimo kroz naš mise en place za taj dan – što trebamo pripremiti za ručak i večeru. Zadužena sam za hladnu kuhinju i slastice, pa se fokusiram na ta područja. Pripreme traju do 11:00 sati, nakon čega imamo pauzu za ručak za osoblje koja traje do 11:30.
Ručak se poslužuje od 11:30 do 14:00 sati. Nakon toga završavamo pripreme koje nisu dovršene, a zatim idem na pauzu, obično oko 14:30. Tijekom pauze volim otići u teretanu, istraživati nove ideje za deserte, proučavati tehnike fermentacije ili obaviti osobne obaveze.
U kuhinju se vraćamo u 17:00 sati, pripremamo obrok za sebe i dovršavamo mise en place za večeru. Nakon kratke pauze za večeru od 17:30 do 18:00 sati, počinje večera, koja može trajati od 21:30 do 23:00 sata, ovisno o rezervacijama.
To je zahtjevan raspored s malo slobodnog vremena. Međutim, uvijek imam slobodu isprobati nove stvari i eksperimentirati kada je dan manje intenzivan.
Imaš li omiljenu kulinarsku tehniku kojoj se uvijek rado vraćaš?
Postoji toliko tehnika koje još uvijek otkrivam i obožavam uzbuđenje koje dolazi s učenjem nečeg novog. Ne volim se ograničavati na ono što već znam jer ostanak u zoni komfora ne pomaže mom razvoju. Uvijek sam znatiželjna i željna istraživati tehnike koje još nisam usavršila, bilo da se radi o fermentaciji, radu sa slasticama ili nečemu potpuno nepoznatom. Ta želja za rastom i izazovima ono je što me drži motiviranom i spremnom za radni dan.
Kako izgleda tvoj kreativni proces pri kreiranju jela?
Kada kreiram jelo, počinjem fokusirajući se na sezonsko voće ili povrće kao početnu točku. Zatim razmatram klasične kombinacije okusa ili istražujem nešto novo i neočekivano što nadopunjuje glavni sastojak. Dodavanje slojeva okusa je ključno, pa često uključujem bilje ili začine koji pojačavaju karakter jela.
Zatim eksperimentiram s dodatnim sastojcima kako bih stvorila ravnotežu okusa, tekstura i aroma. Moj cilj je osmisliti jelo koje je cjelovito, gdje svaki zalogaj pruža skladno i zadovoljavajuće iskustvo, bez osjećaja da nešto nedostaje.
Koje emocije ili poruke želiš prenijeti svojim jelima?
Nadam se da će moja jela stvoriti nezaboravno iskustvo za goste—nešto što potiče znatiželju, radost ili čak nostalgiju. Svako jelo koje kreiram odraz je mog osobnog puta – okusa, tehnika i sastojaka koji su mi omogućili da ispričam priču.
Želim prenijeti poštovanje prema prirodi i sastojcima s kojima radim, a istovremeno naglasiti važnost sezonalnosti i održivosti. U konačnici, želim da se gosti povežu s hranom—bilo kroz okuse, prezentaciju ili emocije koje izaziva.
Radiš li trenutno na nekim uzbudljivim projektima ili ciljevima?
Ove godine fokus mi je na širenju znanja i vještina. Trenutno pohađam online tečaj na Le Cordon Bleu i dodatne tečajeve slastičarstva na platformi Scoolinary. Kroz samostalno učenje istražujem nove ideje i tehnike koje mogu uključiti u svoj rad u restoranu. Moj cilj je podići kvalitetu naših jela i nastaviti pomicati granice svoje kreativnosti.
Gledajući unatrag, što je najvrjednije što si stekla tijekom edukacije u Kul IN-u?
Kul IN je za mene bilo transformativno iskustvo. Bio je to prvi put da sam radila u profesionalnoj kuhinji i shvatila koliko volim kuhati i biti kuhar. Program je pružio odličan temelj, kombinirajući praktičan rad s mogućnostima istraživanja kulinarskih tradicija Hrvatske.
Provodili smo vrijeme u učenju ključnih tehnika, eksperimentiranju sa sastojcima i stjecanju uvida u svijet gastronomije. Izloženost raznolikoj hrvatskoj prehrambenoj kulturi bila je inspirativna i pružila mi je dublje razumijevanje za kreativno korištenje lokalnih sastojaka.
Koji savjet bi dala mladim kuharima koji žele ostvariti karijeru u gastronomiji?
Moj savjet mladim kuharima je da ostanu znatiželjni i da nikada ne prestanu učiti. Ova industrija se stalno razvija, i uvijek postoji nešto novo za otkriti—bilo da se radi o tehnici, kombinaciji okusa ili drugačijoj kulturološkoj perspektivi.
Nemojte se bojati izaći iz zone komfora jer se upravo tamo događa najveći rast. Prihvatite izazove i učite iz pogrešaka—one su ključni dio napretka. Okružite se inspirativnim ljudima, tražite mentore i uvijek njegujte ljubav prema onom što radite.
Najvažnije, sjetite se zašto ste počeli. Kuhanje je stvaranje nečeg značajnog za druge, i ta će vas svrha voditi i kroz najteže trenutke u karijeri.